Jak renovovat parkety
Jak správně renovovat parkety aneb broušení parket v praxi
Objevili jste pod starou krytinou parkety, chcete renovovat dřevěnou podlahu, chcete změnit barvu a vzhled Vašich parket? V následujících řádcích se Vám pokusíme osvětlit nejdůleitější věci co se renovace týče.
Na prvním místě je určitě důleité posouzení stavu podkladu pod parketami, zda jsou pevně spojené s podkladem, jestli se nehýbou a nejsou uvolněné (týká se hlavně případů kdy jsou parkety přitlučené na trámovém roštu s prkny). Ve středně vzdálené době se pak parkety lepily do asfaltového lepidla to je mnohdy vytlačené na povrch kde dělá v letních měsících šmouhy jak „teče“, nebo je natlačené ve spárách mezi parketami. S asfaltovým lepidlem toho pak mnoho nezmůete, opravovat se nedá a zespodu parket bude pořád vylézat. Naopak u trámového roštu se dají parkety rozebrat upravit a doplnit trámový rošt a pak zpět poloit parkety a u nové nebo původní, jde však o téměř stejně finančně náročnou operaci.
V tuto chvíli přichází na přetřes samotné celoplošné broušení parket. To probíhá v několika krocích a fázích, nejdříve se brousí hrubšími brusivy plochy pak přicházejí na řadu nepřístupná místa a okraje (rohy, kraje u stěn, místa pod topením apod.) na obojí potřebujete pokadé jinou brusku. Následně přecházíte z drsnějších brusiv a na to nejjemnější (pro informaci ta poslední zrnitost pro broušen by měla být cca 120).
Po posledním brusu pak přichází na řadu první vrstva laku po které se ještě posledním broušením strhnou chlupy které se na dřevu díky první vrstvě postavili a pak ji finální dvě vrstvy laku a je hotovo. Povrchovou úpravu můete samozřejmě zvolit jakoukoliv vodní lak, chemický lak, olej či vosk. Pod olej a vosk se dá podlaha tónovat do různých odstínů, je však nutno toto dopředu vyzkoušet na samostatném kousku dřeva pro přesnější představu.
Zvládnete renovaci parket sami?
Anebo ještě lépe by otázka zněla: stojí to vůbec za to brousit si podlahu sám? Kdo potřebuje brousit parkety musí počítat s půjčením brusek v počtu 3 ks (velké válcové na hrubé broušení a velké plochy, druhé na jemné broušení a třetí malé na broušení okrajů a nedostupných míst) půjčovné se pohybuje v řádu tisíců Kč za den a budete skládat zálohu ve výši i několika tisíc korun. Brusné pásy a kotouče Vás vyjdou v řádu stovek Kč za ks. Stále zde také platí e jste přecenili svoje monosti a zručnost a na podlaze se objeví po nalakování stopy po broušení, probrusy atd. V neposlední řadě Vás pak čeká nákup laku či oleje podle zvolené povrchové úpravy a najednou se dostáváte na cenu za kterou Vám vše dokáe udělat profesionální podlahář.